Kunstnersamtaler: VIDLE HIMLA // God in a Beer Can 3. oktober

En samtale om fotografiet som fysisk og sanselig prosess, og om hvordan tid, sted og erfaring kan forme et fotografisk arbeid.

Tid: Lørdag 3. oktober 2026, kl. 18.30–21.00
Sted: Fotografiens Hus, Rådhusgata 20, Oslo
Pris: Gratis

Lørdag 3. oktober inviterer Fotografiens Hus til to kunstnersamtaler i forbindelse med utstillingene VIDLE HIMLA av K. Linnea Backe og God in a Beer Can av Thomas Lafuente.

Linnea Backe møter kunstner og skribent Meera M. Kaur, mens Thomas Lafuente møter fotograf og kurator Stig Marlon Weston.

VIDLE HIMLA undersøker K. Linnea Backe Jæren som et erfart og forestilt landskap. Gjennom fotografiene nærmer hun seg et sted som er formet av minner, kunnskap og sanseinntrykk, der det konkrete landskapet glir over i det personlige og forestilte.

I God in a Beer Can undersøker Thomas Lafuente tid gjennom en langsom og håndlaget fotografisk prosess. Tomme ølbokser gjøres om til pinhole-kameraer, og lysfølsomt fotopapir plasseres utendørs i seks måneder av gangen. Uten linse eller digital bearbeiding registreres solens daglige bevegelser direkte på papiret. Værskifter og lys blir synlige spor etter tiden som har gått.

De to kunstnerskapene tar utgangspunkt i ulike steder og metoder, men møtes i deres interesse for materialitet, prosess og fotografiets evne til å registrere erfaring over tid.

Med utgangspunkt i de to utstillingene vil kveldens samtaler sentrere seg rundt eksperimentelle arbeidsmetoder i fotografiet og hvordan disse balanseres mot prosjektets tema. Hva skjer når fotografen lar selve prosessen være en sentral del motivet?

⏰ dørene åpner kl. 18.30 – første samtale begynner kl. 19.00; vi gleder oss til en uformell kveld med noe noe godt i glasset.

Samtalen med K. Linnea Backe og Meera M. Kaur

Meera M. Kaur (f. 1988) er kunstner, skribent og arbeider for tiden som kommunikasjonsansvarlig ved UKS. Hun har anmeldt utstillinger for blant annet Morgenbladet, Periskop og Kunstavisen og bidratt som skribent for Billedkunst, KunstPluss og Fett for å nevne noen. I kunstnerskapet sitt forsøker Kaur å tilnærme seg sin egen identitet, som multikulturell i Norge. Ved å flette sammen norske og indiske elementer i sin kunstneriske utforskning arbeider hun med temaer som multikulturalisme, indre krig, og feminisme.

Sammen vil Backe og Kaur ta utgangspunkt i VIDLE HIMLA i en samtale om stedstilhørighet og hvordan personlige erfaringer kan forme måten vi ser og fotograferer et sted på.

Samtalen med Thomas Lafuente og Stig Marlon Weston

Stig Marlon Weston er fotograf, kurator og leder av det åpne arbeidslokalet CYAN mørkerom i Oslo og en av organisatorene bak Nordic Analog Network. Med bakgrunn som fagutdannet fotograf da det fortsatt var  fokus på mørkeromsarbeid, jobber han selv med prosessorientert fotografi og bruk av eksperimentelle analoge prosesser i egne kunstprosjekter. I mange år har Weston arbeidet med landskapsfotografiet og utfordret sjangerens vante normer. Han har stilt ut ved gallerier og fotofestivaler i Norge og i utlandet og akkurat nå er han representert på Oslo Negativ fotofestival og ved Høstutstillingen.

Med God in a Beer Can som utgangspunkt, vil Lafuente og Weston snakke om det inspirerende ved å forholde seg til materiale og prosess som fotograf, og hvordan en balanserer dette opp mot tema og motiv.

Arrangementet gjennomføres med finansiering fra Norske Fagfotografers Fond og Fritt Ord. 

Biografier

  • K. Linnea Backe er en norsk fotograf og kunstner. Hun har blant annet studert ved The International Center of Photography i New York og stilt ut og publisert arbeid internasjonalt. Hun har mottatt støtte fra Kulturrådet, Fritt Ord og Norske Fagfotografers Fond, og blitt tildelt flere internasjonale priser. Hun er blant annet aktuell som utstiller på Oslo Negativ 2026.

  • Thomas Lafuente er en fransk-polsk kunstner og fotograf basert i Lofoten. Ved hjelp av hjemmelagde pinhole-kameraer laget av ølbokser skaper han solargrammer som fanger usynlige bevegelser i lys, vær, vann og fuktighet. Lafuente stilte blant annet ut ved Barcelona Experimental Photo Festival i 2026 og mottok Samfunnsløftets talentstipend fra SpareBank 1 Nord-Norge samme år.